PROJEKT REGIOPOPULÁR

Proč plave loď, i když je ze železa? 

Vzpomínáte si obrovské parníky a zaoceánské lodě, které jste viděli na dovolené u moře? Jak je možné že plavou i když jsou ze železa a železo jak známo neplave? Na tuhle otázku Vám odpoví následující článek. Můžete si zkusit i uvedený pokus.

Na to, proč loď plave, přišel již ve 3. století před naším letopočtem pan Archimédes. Tento významný Řecký učenec se údajně koupal ve vaně a z vany mu vytekla voda o stejné hmotnosti jako vážil. Když mu došlo, co se stalo, vyběhl z koupelny a běhal nahý po městě a volal "Heuréka, heuréka...." !!!

Byl to tak velký objev, že zákon, který formuloval, byl po něm pojmenován jako Archimedův zákon

Znění Archimédova zákona:

Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno silou, která se rovná tíze kapaliny tělesem vytlačené.

 

 princip Archimédova zákona

.

Síle, která loď ve vodě nadlehčuje a tím jí umožňuje plavat, se říká vztlak - A PROTO LOĎ PLAVE!

pozn.: Objem vody kterou loď vytlačí říkáme výtlak. U skutečných lodí bývá udáván v tunách. U modelů se udává v kilogramech. Jak vidíte, je to jednoduché. Loď se potopí tehdy, pokud její hmotnost bude větší, než kolik je schopna vytlačit vody.

 


Zkus si udělat malý pokus doma

(pokus raději dělej s rodiči)

Co budeš potřebovat:

  1. větší nádobu na vodu s horním výtokem
  2. menší nádobu na vodu
  3. model lodě
  4. váhu

1. Vezmi si větší nádobu s nějakým přepadovým nebo vylévacím zobáčkem a naplňte po okraj vodou. Pod větší nádobu postavte menší jako na obrázku.

 

2. Do větší nádoby s vodou vložte model loďky. Jak se model postupně ponořuje vytlačuje vodu a ta vytéká do menší nádoby. Ve chvilce kdy loďka plave přestane voda vytékat. 

 

3. No a nakonec zvaž model a potom zvaž malou nádobu s vodou, která vytekla. Nakonec vodu z malé nadoby vylij a zvaž ji prázdnou. Rozdíl techto dvou hmotností (hmotnost vody) porovnej s hmotností modelu lodi.

Hmotnosti by měly být stejné!!  

 

 

 

 

 

 

 

Základní škola Zbůch
Základní škola Letiny